Po lezení po výškách minulý týden pohleďme níže, do keřů rybízů, angreštů a na maliny. I zde se uplatní nůžky. Staré větve ostříhat, popřípadě uříznout až u země. Právě rybízy, ale i angrešty plodí na dvouletých větvích, a v každém keříku jich postačí tak sedm.
A podobně to je s malinami. Všechny odplozené výhony pryč a nechat jen ty nové. Ve všech těchto případech lze doporučit použít rukavice a mít dlouhé rukávy. Angrešty mají trny, i když, pravda, jsou na trhu i beztrnné, ale ty stejně trny mají, jen jich mají méně. A maliny, i ty svými drobnými trny dovedou pěkně poškrábat.
Pokud jsou rostliny napadeny nějakou rzí, padlím, či jinou chorobou, lze doporučit ořezaný materiál zlikvidovat, nelépe rychlým spálením. Pokud jde o zdravé větve například černého rybízu, není marné pár jich nastříhat na oheň, krásně zavoní.
Odplozené loňské větve se stříhají také u ostružin, ale na to je ještě čas, ty teprve budou plodit, na konci léta.
A když už je hotovo a venku třeba hrozí, že sprchne, je možné se podívat do kůlny nebo dřevníku a udělat si zde pořádek. V nářadí, ve starých květináčích, lískách, v hnojivech a ostatních zahradních prostředcích. Právě nyní, kdy je příjemné vlahé počasí,je na to vhodná doba.
Autor: Josef Duben