Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

O Štědrém večeru pozor na zloděje

Pozor na zloděje tradic i na ty skutečné. Možná, že to je silné slovo, zloděj tradic, že? Tradice se vyvíjejí a mění. Dnes je za tradici už považováno všechno, co bylo založeno před deseti dvaceti lety. A také to, co pochází odjinud je už také tradicí. Ovšem roubovat v Čechách na Vánoce Santa Klause, reklamní figuru CocaColy, která spatřila světlo světa asi před sto lety, to je trochu legrační. Není to ale náhodné, jde v našem případě také o obchod. Jistá pochybená genialita santaklausovské mánie tkví v tom odvánočnění, vymazání náboženského základu a vtisknutí Vánocům pečeti svátků konzumu. Tj. jídla, pití a hromadění věcí.

S malým Ježíškem v jeslích jsou Vánoce šancí k zažití trochy klidu a poesie. A s dárkem, prosím, nezapomenout na pejska, kočku, volně žijící ptactvo a vzpomenout si třeba na Erbenův Štědrý večer.

Nu a pak také pozor na skutečné zloděje. Návodné figury podivných chlapíků s kulichy a s rancem na zádech, které visí na balkonech či plotech, naznačují, kudy se lze do domu nejsnáze dostat. Tak pozor!

Pěkný Štědrý večer!

Autor: Josef Duben

Skrýt