břečťan
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

O mšicích a mravencích na nečekaných místech

Ano, čekaná místa, kde lze najít mšice, jsou tato: mladé listy jabloní, výhony švestek a slivoní vůbec, na rubu pokroucených listů rybízů, ale třeba i na mladých větvích černého bezu, ale ten asi každý na zahradě nemá. Opravdu nepěkné jsou řady mšic na stoncích kopretin či kalin, na petúniích i fuchsiích, ale objevují se i na řebříčku,

A ta nečekaná místa? Například v břečťanu, který se plazí po domě nebo někde po zídce. Mšice zde nejsou na první pohled vůbec vidět, protože mladé výhony moc pozornost neupoutávají, a navíc jsou mnohdy skryté pod příkrovem starých listů. Jak je možné na ně přijít? Nejspíš si člověk všimne, že na okně pěstované muškáty mají podivně začernalé lepkavé listy, a stejně nepěkně vypadají potřísněné staré listy břečťanu. V obou případech jsou příčinou mšičí výkaly. My máme dům částečně porostlý, je to opravdu pěkné, ale musí se stříhat a stříhat, a to jak do výšky, aby nerostl do střechy, tak do tloušťky, aby spodní vrstva neprosýchala.

Že jsem zapomněl na mravence? No, málem ano. Na přítomnost mšic právě i mravenci upozorní, ale to, že lezou po domě, moc žádoucí není. Mohli by nějakou netěsností okolo oken vniknout dovnitř. I to se nám jednou stalo. A mravenci v domě, to není nic příjemného. Takže, bohužel, zde je potřeba zasáhnout.

Poučení? Mít na zahradě i okolo domu oči stále otevřené.

Autor: Josef Duben

Skrýt