Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

O mravencích s respektem

Mraveneček v lese těžkou kládu nese… Kdo by neznal tuto dětskou říkanku. Ale když se pohybuje v zahradě a zrovna „nepase“ mšice, tak si jej náhodný pozorovatel ani nevšimne. Tento společenský hmyz je pozoruhodný svou „pílí“ a organizovaností a bylo o něm hodně napsáno. Mravenců je opravdu mnoho, na celém světě téměř 12 a půl tisíce druhů. A na našem území žije něco málo přes stovku druhů.

Kdo by se chtěl o mravencích a jejich schopnostech dozvědět více, tomu doporučuji knihu od Marcela Safíra, lesníka, fotografa a spisovatele „Hmyz je docela jiný“.

Z tohoto pohledu a s většími znalostmi pak člověk mravencům dovede na zahradě leccos odpustit, ale když pronikají do domu, dveřmi, okolo okna, do jídla či do postele, tak to už hoši prr!

Podělím se o čerstvou zkušenost. Chtěl jsem si minulý týden usednout u okna v podkroví s knihou a hle, okolo rámu si prokousali cestu mravenci a hurá dovnitř. Podařilo se je odradit hned v počátku. Mravenčí bufet instalován, přes noc vyjeden, a ráno už ani památky po vetřelcích. Ukázkový případ. Na rozdíl od situace před měsícem, kdy jich bylo uvnitř podstatně víc, než jsem ten průvod zaznamenal, a tam nastal klid až třetí den po aplikaci.. Takže je dobré všimnout si průniku mravenců do domu co nejdříve!

Autor: Josef Duben

Skrýt