clematis zima
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Nůžky do ruky…

…a s nůžkami do zahrady. Ke konci února je totiž nejvyšší čas vrhnout se do trávy, tedy na trávy, mám na mysli různé okrasné trávy. Ty raší brzy, a přitom je třeba je sestříhat zhruba 10 centimetrů nad zemí. Při stříhaní, i takto časném, je třeba dávat pozor, zda již přece jen nevyrážejí. To by se nová stébla mohla poškodit, proto je dobré neotálet. A i tak stříhat opatrně.

Podobné to je s klemátisem (Clematis – plamének). Loňské výhony je třeba ustřihnout asi tak 30 až 40 centimetrů nad zemí. A odstřižené samozřejmě nutné vyplést z konstrukce, po které se rostlina pnula.

Mezi ozdobné keříky, které potřebují časně zjara zkrátit patří třeba také pelyněk brotan, ten se stříhá hluboko, tak na 10 centimetrů od země. Odstřižené větvičky je možné použít jako odpuzovač molů, ale pozor, dát do skříně v papírovém nebo látkovém pytlíku, drolí se. A stříhat je třeba i keříky šalvěje, ale tam stačí jen ke zdřevnatělé části.

A pak je dobré věnovat pozornost keřům rybízu. Pokud se průklest nepodařil hned po sklizni, je to možné nyní. Výhony se vyřezávají u země, stačí ponechat zhruba 7 větví. Pak lze očekávat podstatně větší plody.

Autor: Josef Duben

Skrýt