pokojové rostliny
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Nezapomenout na rostliny v bytě!

 

Konec léta, konec podzimu, začíná zima. Na zahradě je snad hotovo. Zazimováno, listí shrabáno, někde v koutě zahrady připravená hromada pro ježka. Stromy a keře zality. Ale i doma máme rostliny. Jednak pokojové, jednak ty, co se na zimu ukrývají před mrazem. A konečně je víc času se jim věnovat.

Vezměme to popořadě. Pokojové rostliny, přestože jsou stále doma, také reagují na změnu ročního období, i ony přes zimu více odpočívají, reagují na menší sluneční záření. Znamená to především počítat se slabší a méně častou zálivkou. A pak pozor, chce to sledovat, zda se v půdě nemnoží takové ty drobné ošklivé mušky. Jsou to smutnice a velmi těžko se jich zbavuje. Rostliny též mohou napadnout svilušky nebo červci. Naštěstí na ně existují speciální postřiky. Při silném zamoření je lepší rostlinu přesadit do nové půdy, i když jinak s přesazováním počítáme spíše na jaře. Ale i tak použít speciálního postřiku.

A rostliny uložené k přezimování? Těm se nejlépe daří na chladném místě, v nevytápěné místnosti, třeba i na chodbě, kde je také dostatek světla. Ty stačí zalévat jen zřídka, odstraňovat usychající a odumřelé listy, a hlavně sledovat, zda se neprojevují nějaké choroby, zejména plísně nebo rzi. Zkrátka i doma je co dělat.

Autor: Josef Duben

Skrýt