včela
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Netrpělivý víc oteče!

 

Tedy rozhodně více oteče ten, kdo se snaží zabodnuté včelí žihadlo okamžitě vytrhnout, ať už prsty nebo pinzetou. Jak na to lépe, to nám poradila kamarádka a včelařka Katka. A její návod jsme si už ověřili na vlastní kůži.

Na zahradě je třeba počítat s tím, že člověka, zejména v pozdním létě, občas něco bodne, a taková vosa to zvládne i vícekrát. Kdo není alergický, dokáže se s hmyzím jedem vyrovnat. Doporučuje se použít na bodanec speciální krém, nebo dotyčné místo aspoň chladit, třeba octovou vodou, nebo listem aloe. A pozor, žihadlo mají i čmeláci a stejně jako vosy a sršně, mohou bodnout několikrát za sebou. Ne tak včela. Ta, bohužel, po píchnutí uhyne. Proč? Její žihadlo má zpětné háčky, takže jakmile ho zabodne a pak vzlétne, vyškubne se jí ze zadečku kousek, tedy žihadlo včetně váčku s jedem. Nu, a když popíchaný, ve snaze se žihadla zbavit, ho uchopí prsty či pinzetou, vstříkne si pod kůži zbytek jedu z váčku. Jak se tedy zbavit žihadla lépe?

ZDE JE TA RADA: Chce to nůž, a hřbetem čepele táhnout po kůži proti směru vpichu. Tím se snadno vytáhne žihadlo včetně plného váčku. Jasně, ani tohle bodnutí není nijak zvlášť příjemné, ale jedu se do rány dostane málo, takže už po krátké době popíchaný ani neví, že nějaké žihadlo dostal.

Autor: Josef Duben

Skrýt