vánoční hvězda
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Není hvězda jako hvězda

 

K Vánocům však patří. Jak ta kometa, která se rozzářila nad Betlémem, aby ukazovala cestu k Ježíškovi, tak hvězda vánoční, což je lidový název pryšce nádherného, Euphorbia pulcherrima (Poinsettia).

Tento pryšec dostal jméno nádherný, protože na první pohled upoutá barevnými, nejčastěji červenými listeny. Existují i jiné barevné varianty, bílá, lososová, ale ta červená je stále nejoblíbenější, a nejen proto, že je nejvýraznější, ona je také nejodolnější.

Tohle byly klady Vánoční hvězdy, jenže ona má bohužel i zápory. Je jedovatá, a tedy nebezpečná pro děti a domácí mazlíčky. Vždy by měla stát mimo jejich dosah. A i dospělým se doporučuje řádné mytí rukou po každé manipulaci s touto rostlinou.

Vánoční hvězda je původem z Mexika, proto také nesnáší chlad a průvan. Pozor na ni při větrání, ale už i při koupi a přesunu domů. Jinak je péče o ni velmi jednoduchá. Stačí přiměřeně zalévat, nesnáší přemokření, ani přeschnutí. Po opadání je možné ji seříznout, nechat do jara v chladnější místnosti, na jaře pak přesadit a těšit se, že zkrášlí i další Vánoce.

Vánoční hvězda se dá použít i jako řezaná květina.

Skrýt