Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Nekonečný příběh

Ano, je řeč o plzácích, tedy lidově slimácích. Tito málo vzhlední plži žijí skrytým životem, zejména dokud nezaprší, a když jich není mnoho, skoro si jich člověk ani nevšimne. Zejména, když je delší dobu sucho, může se zdát, že si majitel zahrady koupil Ferramol zbytečně. Nekoupil zbytečně.

Když totiž pěkně naprší, vylezou hladoví plzáci z úkrytů a může jich být opravdu všude plno. Místo salátů a jiné zeleniny ze záhonů smutně trčí pár pahýlků, pokud vůbec. Šplhají i na rostliny, byliny i keře, kde obtěžkávají listy, a to je vážně málo hezký pohled. Snaží se vynahradit si čas hladovění, který trávili někde pod kameny či v půdě. Musejí totiž nabrat sílu na rozmnožování. To se pozná posléze podle toho, že tzv. kroužkují. Vždy dva se stočí do kroužku a uprostřed vypustí sliznatou hmotu, vajíčka, základ budoucí generace.

Znamená to tedy v boji s nimi nepolevovat, sbírat, likvidovat a sypat modré granulky. Snad jen lze zopakovat, že při náhodném požití neohrozí teplokrevné živočichy. Nicméně pozor při skladování! Ke krabici by neměl mít přístup žravý pejsek. Pro něj jsou pak granulky jako granulky a po požití „dávky“, na jakou je zvyklý z mističky, by mohl mít zdravotní problémy.

Autor: Josef Duben

Skrýt