výsev
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Někdo seje, někdo sází

 

Jaký je mezi tím rozdíl? Velký. Vysévají se semínka, sázejí se cibulky či sazenice.
A právě teď je nejvyšší čas na výsev pro předpěstování vlastních sazeniček.

Každá rostlina má jinou vegetační dobu, což je doba od výsevu až po dozrání plodů. Proto je potřeba některé druhy rostlin a zeleniny vysévat dříve, aby sazenice dorostly v pravý čas. Právě v únoru je vhodné sít lobelky, muškáty, petúnie, hledíky, papriky, rajčata, celer, ale i salát a některé druhy bylinek.

Pár sazenic pro výsadbu do menší zahrádky se dá vypěstovat i v bytě, na okenním parapetu. Stačí propíchané plastové kelímky od jogurtu, i když lepší je pokojové pařeniště, a pytlík vhodné zeminy, tedy substrátu pro výsev. Také je možné sazenice předpěstovat v rašelinových květináčcích, pak není třeba rostlinky rozsazovat, vysazují se i s květináčkem, který se následně v zemi rozpadne. Ovšem, zde je nutná pečlivá zálivka, aby byly květináčky stále vlhké, jinak rostlinky uschnou, ale ne moc mokré, mohly by zahnívat. No a pak koupit ta správná semena. Na loňská nebývá spoleh, mívají horší klíčivost.

Substrát pro výsev je jemnější, klíčky semen v něm lépe zakoření. Semena není dobré vysévat příliš hustě, rostliny pak špatně rostou a obtížně se rozsazují. A stačí jen mírná zálivka, jinak hrozí přemokření.

Většina semen potřebuje pro vyklíčení stálou teplotu, kolem 20 °C, a dostatek světla, aby se vyklíčené rostliny za ním „netáhly“. Ale pozor na ostré jarní slunce, mohlo by rostlinky za oknem spálit.

No a kdo výsev nestihl, nebo na něj nemá podmínky či chuť, ten si pak v pravou chvíli koupí pro výsadbu do truhlíků či zahrádky hotové sazenice, ale to je ještě daleko.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt