Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Nejen o šípkové Růžence

Usnout po poranění trnem šípkové růže, to se asi povedlo opravdu jen Růžence z pohádky, pokud tedy nešlo o mdlobu, když spatřila kapku krve. Kdyby to děvče růže trhalo či stříhalo, nebo vyvazovalo, tak by je trocha krve nerozhodila. Nicméně poranění trnem růže bolí, trn je navíc zahnutý, kůži natrhne, a škrábanec se špatně hojí. Ale aspoň si člověk dá příště pozor a vezme si rukavice.

Růže jsou krásné, to potvrdí asi každý, mnohé i omamně voní. Jaký kultivar si na zahradu vybrat? Keřík, keř, či růže pnoucí? Ať tak nebo tak, je třeba si uvědomit, že z šípkové růže vypěstované růže zahradní jsou náchylné na celou řadu onemocnění, počínaje padlím, a navíc si na nich pochutnávají mšice i larvy různého hmyzu.

Hlavní je vybrat pro růže vhodné stanoviště. Volit raději místa sušší, kde nehrozí takové napadení. Ale když je nejhůř, existuje celá řada i šetrných prostředků proti mšicím nebo na zmíněné padlí. Pokud se objeví masívní problémy, a může jít například i o černání listů, je první pomocí ostříhat a spálit napadené letorosty.

Kéž by měl každý pěstitel na starosti jenom stříhání květů do váz či odkvetlých stonků. Ty je dobré sestříhnout k prvnímu dobře vyvinutému očku, to znamená na 2 – 3 očka nad zemí, tedy u keřových růží. Platí zásada: mít co nejvíce mladých výhonů, a co nejméně starého dřeva. U pnoucích růží se nedá spolehnout na to, že se pnou. Ve skutečnosti se totiž nepnou, jen se proplétají, například podpůrnou konstrukcí. I těm je dobré po odkvětu pomoci od tvořících se šípků, aby to rostlinu nevysilovalo. Navíc potřebují mladit, to znamená zastříhnout každým rokem třetinu hlavních výhonů tak 10 cm nad zemí.

Jsou ale i růže, jejichž šípky jsou velmi ozdobné a navíc se dají i konzumovat. To je například Rosa rugosa, česky tak nehezky nazvaná růže svraskalá.

Zkrátka s růžemi to není jednoduché a řez je skoro věda. Aby tyto krásné rostliny dobře prosperovaly, žádají si dost péče, a pravidelné.

Nu a kdo chce mít růži, ale skoro žádnou starost, může mít v zahradě růži šípkovou. Nemá sice květy tak bohaté, ale i v jednoduchosti je půvab. A obyčejná šípková parádu také udělá. Navíc je ze šípků skvělý na čaj. A pokud se nesklidí, budou si na nich v zimě pochutnávat ptáci. Šípkovou růži je ale také třeba trochu přistříhávat a prosvětlovat.

Autor: Josef Duben

Skrýt