Čeho se u nás bát? „Přece mě kytka ta neukousne!“ No, u nás rostoucí chráněná rosnatka okrouhlolistá sice lapá hmyz, a exotická masožravá rostlina prý občas „uloví“ i menšího hlodavce, ale člověk spíš dojde úhony, když si nedá pozor a poškrábe se o nějaký kaktus či trnovou korunu, tedy pryšec zářivý.
A když už je řeč o pokojových rostlinách, tak větším rizikem, a nejen pro domácí mazlíčky, tj. především psy a kočky, ale i pro děti, jsou jedovaté rostliny. Například po Vánocích dožívající vánoční hvězda, nebo jiné okrasné pryšce, diefenbachie, oleandr, brambořík (jedovatá je pouze jeho hlíza), a některé další.
Při pořizování rostlin domů i do zahrady je dobré předem všechna rizika zvážit, popřípadě se ještě zeptat buď v obchodě či nějakého znalého pěstitele.
V zahradě pak jsou potenciálně nebezpečné například konvalinky a sněženky, z keřů a stromů, popřípadě lián, pak třeba bobkovišeň (vavřínovec), vistárie, lýkovec, tis či štědřenec, atd. Pozor zejména na atraktivní plody, ty by mohly děti zlákat. My na zahradě květy sněženek, konvalinek i bobkovišně včas stříháme, aby se žádné lákavé jedovaté kuličky ani neobjevily. Ani plody mahonie nejsou jedlé, ale je po nich pouze špatně. Takže jsme je jako velké nebezpečí nevyhodnotili a necháváme je ptákům, ti si na nich opravdu pochutnávají.
Autor: Josef Duben