zahrada v zimě
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Na zahradě před Vánoci

Se zahradou to je jako s domem. Pořád je co dělat, vylepšovat, a když ne, tak přemýšlet, co by se dalo. Už je shrabané listí, trávník je přistřižený. A ani ho už pod prvním sněhem není vidět.

Ano, sníh! Na ten se zapomíná. Zejména ten vlhčí může některým rostlinám uškodit. Napadne-li v krátkém čase kolem deseti centimetrů, či více, toho si jistě každý všimne. Jenže taková vrstva příliš zatěžká větve, ohne jehličnany, rozvalí jalovce… Tak pozor, ještě je čas.

Svázat zmíněné jalovce, ale nejen je! Také bambusy, a okrasné trávy jakbysmet! Nesvazovat moc na těsno a nejlépe speciálními vázacími pásky. Provaz není vhodný. Ve větru totiž může větve poškodit. A ze stejného důvodu není vhodný ani drát. Ale ani v zimě by se nemělo zapomínat na zalévání. Stromy, keře, a hlavně rostliny stálezené, jako bambusy a skalníky je třeba občas zalít. Jinak uschnou a člověk si pak na jaře myslí, že vymrzly.

K některým choulostivějším rostlinám to chce dohrábnout kompost či listovku, protože zde zejména kosi rádi hrabají a přikopčení je najednou pryč.

Autor: Josef Duben

Skrýt