Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Na výsadbu to chce letos sílu!

Jakmile listy na stromech a keřích začnou měnit barvu, popřípadě je šlehnou první mrazíky, je čas uvažovat o nové výsadbě. Na podzim je na ni dobrý čas, protože zjara rostliny vyrazí tak, jak mají, a už svedou lépe reagovat na jarní změny počasí. Jarní sázení je také dobré, ale ne pro nerozhodného zahrádkáře. Tomu se to zdá kvůli povětrnosti pořád moc brzo, jenže pak najednou už zase může být pozdě. I když s kontejnerovanými keři či stromky to nebývá problém.

Přesto bych dal přednost podzimu. Už jenom proto, že na jaře bývá na zahradě víc práce a navíc na podzim má vlastník zahrady v čerstvé paměti, jak vypadá prostor se zapojenými rostlinami a dovede si představit budoucí koruny.

Ovšem letos bude mít výsadba jednu zvláštnost, země je opravdu do hloubky vyschlá a bude ztvrdlá, i když před pár dny trochu zapršelo, tudíž to chce opravdu silného jedince, který dokáže zarýt patřičně hluboko. Jáma má být prostorná přiměřeně sazenici i s ohledem na budoucí kořenový bal. Pro keř menší, pro stromek větší. Nejprve jámu naplnit vodou, až „zmizí“, až pak začít. Podsypat a posléze zasypat dobrou, odpočinutou zahradní zeminou, kompostem, vložit sazenici, dost hluboko, klidně zapustit i 10 cm kmínku, zasypat, přimáčknout, neudusat a popotáhnout, aby se kořeny narovnaly. A opět zalít.

Autor: Josef Duben

Skrýt