Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Na trávník není pozdě

Naopak, tedy pokud jde o založení nového. Ke konci léta a s blížícím se podzimem bývá srážek více, a to je pravý čas. A zálivku nový trávník potřebuje.

Avšak na údržbu, na tu by pozdě mohlo být, zejména v parných dnech. Někdy stačí pár dnů tropických teplot přes 30 °C a již se na osluněných místech objevují spálená místa. Jak si pomoci? Zálivkou, ale nejlépe navečer, když slunko zapadá, to se pak vláha neztratí a oslabené rostlinky ji dobře využijí. Přes den nekropit, to by se trávník spálil. Zalévat se dá i po ránu, ale hodně, hodně brzo, a stejně se voda hodně odpaří.

Naštěstí je na sklonku léta den kratší a většinou i po horkém dni přes noc padne rosa. Prostě přichází vhodný čas pro založení nového trávníku. Znamená to připravit vše potřebné. Zkultivovat místo, zbavit je plevelů, prokypřit, nejlépe aplikovat jemně mletý kompost, uválet, udusat a zasít dobré osivo. To je třeba před setím promíchat a smísit s pískem, jinak moc létá. Opět uválet a kropit a kropit. Dobré, tj. především zaručeně čerstvé osivo, vzejde do několika dnů. A to se týká i dosetí trávníku na olysalá místa.

Z vlastní zkušenosti nedoporučuji čekat na jaro. Jestli trávník na sklonku léta až v podzimu vzejde, bez problémů přečká první mrazíky, prosperuje i v průběhu mírné zimy a na jaře s plnou vervou začne růst.

A hnojivo? Jistě, ale pozor! Je ho potřeba, ale nezbytné je použít hnojivo podzimní, to nepodporuje přílišný růst, ale trávník posílí před zimou.

Autor: Josef Duben

Skrýt