strom v zahradě
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Na souboj s klimatem volte stromy!

 

Že se mění klima, je nade vší pochybnost. Nakolik se na tom podílí svou činností člověk, je předmětem mnoha diskusí. Ať tak či onak, je možné se do jisté míry bránit. V poslední době se hodně hovoří o zemědělství, jak by bylo třeba se vrátit k osvědčenému způsobu hospodaření:žádné ohromné lány, ale menší pole a více stromů. Využívat stromy, ale ne „pouze“ jako krajinotvorný prvek či zdroj stínu pro pasoucí se dobytek, a třeba také pro zadržování vody v krajině, ale také jako zdroj ovoce, dřeva, organické hmoty; tomuto způsobu hospodaření se říká agrolesnictví.

V malém se tomu přibližuje každý, kdo má kus zahrady. A právě v horkých letních měsících posledních let si asi leckdo uvědomil, jak je dobré mít uprostřed trávníku nebo u domu nějaký pěkný strom, který dává stín.

A co ten, který ho nemá? Tak právě nyní je ten pravý čas o tom přemýšlet. Jaký strom na podzim vysadit, a hlavně kde. Je dobré zatlouct na uvažované místo vyšší tyč, a sledovat její stín. Bude padat tam, kam by si to člověk přál? Nu a pak je třeba vybrat „ten pravý strom“. „Užitečný“, tedy s jedlými plody? Takže ovocný? Ale jaký? Záleží též na velikosti zahrady.

Ovocný vyžaduje péči. Jabloň zejména, když se zapěstovává korunka, pak už jen stačí předjarní řez a letní řez. Třešeň se moc neřeže, ale plody dozrávají najednou, a co se nesklidí a s čím nepomohou špačci, spadne a hnije na zemi. Jeřáb divoký, i ten roubovaný jedlý, je krásný v květu i se zralými plody, a moc se řezat nemusí, a ptáci ho milují.

Ořešák je krásný, a skýtá opravdu pěkný stín, ale pustí-li se, za několik let zastíní celou zahradu. Udržet jej do čtyř pěti metrů dá práci. Musí se řezat každoročně. Zato takový keř lísky, ten roste rychle a skoro bezúdržbově, jen se sklizní pak pomáhá kdekdo, nejen veverky, ale i strakapoudi apod. No a co stromy neplodící, jako habry, lípy, javory, duby, buky, vrby…

Myslím, že je o čem u odpolední kávy přemýšlet. Chladivý stín stromu je opravdu něco jiného než stín slunečníku.

Autor: Josef Duben

Skrýt