Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Na slimáky buď připraven!

V noci je ještě pořád dost zima, a často i kolem nuly. Prakticky do půlky května je třeba počítat s mrazíky… a to se tolik obávaným slimákům nelíbí. Ale není dobré čekat na to, až se rozeběhnou po zahradě.

Právě nyní je čas všímat si, odkud slimáci do zahrady „pochodují“. Někdo možná řekne, že zcela jistě od sousedů, a bude mít leckdy pravdu, zejména od těch, kteří se zahradě příliš nevěnují. Anebo z volné přírody, od lesa, od pole, nebo od potoka. Ale také z míst, kde by je člověk zrovna nečekal. Třeba právě od nás, zpod poklopu vlastní studně, ze zastíněných a vlhčích míst okolo podezdívky plotu. A právě v těchto místech je dobré nastražit granulky Ferramolu, a probouzející se slimáci se zasytí dřív, než vyrazí k záhonům. Prostě na hranice pozemku by se nemělo zapomínat. Protože ten, kdo již několik let soustavně slimáky likviduje, má v centrální zahradě docela klid, ale… Je třeba chránit hranice před možnou invazí.

Ovšem nelze se spoléhat pouze na tento způsob likvidace slimáků. Vždy je dobré boj kombinovat. Dobrý je sběr. Sbírat je ráno, než se slunce rozzáří, když se vracejí nasyceni do úkrytů, a pak také večer, když vyrážejí do světa. Nejlépe až za tmy! Doporučuju čelovku! A co s těmi sesbíranými? Polít vařící vodou a v uzavřených obalech vložit do směsného odpadu. Solení nelze doporučit. Sůl slimáky zabije, ale zasolit si zahradu není dobré, nemluvě o tom, že je to dost hnusné na pohled.

Zkrátka, boj s touto metlou není a nebude jednoduchý, ale při jisté soustavnosti se posléze jisté úspěchy dostaví. Avšak znamená to neusnout na vavřínech!

Autor: Josef Duben

Skrýt