Na zahradě by rozhodně měl být i nějaký ten okrasný strom nebo keř. A co teprve pojmout celou část parkově! Záleží však na velikosti zahrady a tužbách pána pozemku. Ono i ovocné stromoví je krásné, ať v době květu, nebo když je obsypáno plody. Ale okrasné keře či stromy dovedou každou zahradu ozvláštnit pěknými květy, nebo celým habitem.
Než se začne konkrétně uvažovat, jak zahradu koncipovat, nebo opravit či rekonstruovat, je dobré zauvažovat, co se do dané lokality hodí. Zda je zahrada ve vesnici, na samotě v polích, u lesa, anebo ve vilové čtvrti. Mnozí touží v rázovité vísce po iluzi cizích krajů, nebo v horách po krajině z v nížiny, a naopak. Tam je třeba se smířit jen s připomínkou nebo citací. V žádném případě není dobré vysazovat stromy, které s krajinou neladí. Lepší je dvakrát uvažovat a třikrát měřit, než dojde k rozhodnutí. A počítat se vzrůstností, a to do výšky i šířky.
Ale jak zpíval Werich s Voskovcem, „nic není definitivní“, a není tomu tak ani v zahradě. Nehodící se škrtněte, pardon, uřízněte, nebo vykopněte a přesaďte. Hovořím z vlastní zkušenosti. Naše vajgélie dostala jméno stěhovavá, začalo se jí dařit až na třetím místě a po výhrůžce, že skončí v kontejneru na zahradní odpad.
Zahradu však kromě pěkně kvetoucích keřů obohatí i stromy a keře stálezelené. Právě ty lze docela dobře nyní vysazovat. Zejména kontejnerované. Tak jsou ostatně nabízeny nejčastěji. Stálezelené rostliny na zahradě dojdou ocenění především v zimě, ale i na brzkém jaře, kdy ostatní rostliny ještě nejeví známky života. Pěkné jsou buxusy, sice pomalu rostou, ale odvděčí se. Dají se stříhat a lze to doporučit, pak jsou totiž jejich tvary kompaktní. Mile mě překvapila neopadavá stálezelená kalina svraskalá, která i atraktivně kvete. A navíc, stálezelené stromy a keře brání pohledu tam, kam si to člověk nepřeje.
A základní zásady pro vysazování platí i v tomto případě. Snad ještě připomínka, pro jehličnany a konifery, obecně je potřeba spíš větší prostor, a pozor na ně, ne všude se úplně dobře hodí.
Autor: Josef Duben