ořešák, komáři
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Na komáry s ratolestí ořechu?

 

Funguje to, ale jen chvíli. Kdo má otevřenou nádrž na dešťovou vodu si už jistě všiml, že si ji po čase oblíbí komáři a vesele v ní prosperují. Když už se nám hemžících se larev zdálo opravdu moc, napadlo nás ponořit do vody pár větví ořešáku. Ořechové listí přece odpuzuje hmyz, tak co když to platí i na larvy komárů?

První dny to vypadalo opravdu dobře. Žádní noví komáři, žádné larvy. Radovali jsme se však jen krátce. Už po týdnu se začaly na hladině objevovat charakteristické shluky vajíček a posléze i komáří larvy. Takže musím konstatovat, že se pokus nepovedl. A to jsem se radoval, že větve mohou posloužit také k záchraně napadaného hmyzu či nějakého neopatrného opeřence. Tak jedině tohle fungovalo.

Co si tedy počít, co je účinné? Nejjednodušší je plné nádrže zakrýt, anebo mít okap zavedený přímo do nádrží uzavřených.

Komáři jsou nepříjemní spoluobyvatelé zahrad, je tedy třeba jim omezovat příležitosti k množení. Dokážou se totiž množit i v podmiskách pod květináči, kde stojí voda, takže raději zalévat jen přiměřeně. Naši „čeští komáři“ tak nebezpeční nejsou, kromě nepříjemného „píchání“ a vzácného nakažení boreliózou. Ale takový komár tygří, ten je horší, může totiž přenášet různá virová onemocnění, například horečku dengue, žlutou zimnici, či západonilskou horečku. A tento komár tygří již překročil Alpy a objevil se i na jižní Moravě. Pozor na něj, je tmavý, má bíle pruhované nožky a po těle bílé tečky, snadno se pozná. V zemích, kde se vyskytuje již déle, třeba na jihu Evropy, jej berou vážně a upozorňují na něj média i obecní vyhlášky s návody, jak bránit jejich rozmnožování. Hlavní je zakrývat nádrže a zalévat cíleně, nikoli „do zásoby“, do misek.

Autor: Josef Duben

Skrýt