Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Na klíšťata pozor i na zahradě

Teplá zima byla příznivá pro přežití všech možných zahradních škůdců, ale i obtížného hmyzu či členovců. Pokud majitel zahrady celou zimu přikrmuje ptáčky, „odvděčí se“ mu tím, že při poskakování v korunách stromů a po kmenech vyzobávají ukrytý hmyz či jeho vývojová stádia. I v koutech zahrady je nacházejí.

Ano, o ty kouty právě jde. Větrem naváté listy jsou ideálním úkrytem pro různé píďalky, krytonosce, muchničky, ale také pro klíšťata. Právě nyní je vhodná doba, když už snad těch mrazů moc nebude, vyhrabat tato semeniště škůdců, a nebát se prohrábnout i holejší místa, a ptáci opět pomohou. Stačí se vzdálit a pozorovat, jak tuto nabídku přijmou.

Není také od věci vystříkat kouty zahrad přípravkem na hubení klíšťat a jiného nepříjemného hmyzu, včetně vývojových stádií. Jistě poradí ve specializovaném obchodě.

A už by se také dal hrabat trávník. Po zimě to dá práci, ale vyplatí se to. Na udržovaném trávníku se člověk moc s klíšťaty nepotká. Pravidelné sekání a hrabání jim totiž nedělá dobře. Jenže lidé, kočky a psi se pohybují i jinde než jen po zahradě. Proto je dobré používat nějaký ochranný, tedy klíšťata a blechy odpuzující prostředek. Pro psy je vhodný odpuzovací obojek. Pro kočky už méně, protože ne každá si na něj zvykne. Jim více vyhovují kapičky, které se aplikují v oblasti tzv. kohoutku, což je mezi lopatkami, kde si to zvíře neolíže. A prostředky na to jsou různé, na odpuzení vnějších parazitů, klíšťat a blech, anebo i kombinované, které kočku zároveň odčerví. Na to by se nemělo zapomínat. A pozor, přípravek pro psy nelze použít pro kočky, a naopak. Také pelíšky a psí boudy je třeba udržovat v čistotě a rozhodně je vhodné je už preventivně stříkat proti parazitům.

Takže nejen rostlinám je třeba se na zahradě věnovat!

Autor: Josef Duben

Skrýt