Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Na balkoně se hnojí nejlépe

Ten, kdo používá pomalu se rozpouštějících hnojivých tyčinek do květináčů za oknem či na balkoně, ten asi potvrdí, že na balkoně to je pohoda. I ten, kdo používá hnojivou zálivku. Ovšem ten už musí dát pozor, aby nějakému Romeovi pod balkónem neposkvrnil bílou košili. Ano, na balkoně či terase je to pohodlné, protože se člověk nemusí ohýbat.

A další klad je, že květiny, a to ať jde o oblíbené muškáty, petúnie či jiné, má pěstitel stále na očích, takže hned zavčasu vidí, kdy je potřeba zalít, přihnojit, popřípadě přelité misky vylít, aby se kytičky neutopily (blednou, zahnívají jim kořeny, hynou). Stačí také včas zaznamenat útok mšic či jiných škůdců. A v přeschlých květináčích se také rádi popelí vrabci. Kdo nevěří, může takový pokus provést. Stačí tak týden nezalévat… Ovšem oživit pak ustrádané muškáty dá práci.

Na balkonech se dají pěstovat nejen květiny, ale třeba i jahody, rajčata v pytlích, cukety a třeba i brambory. Ovšem na balkonech otočených na jih či západ to může být v horkých dnech problematické. I když se rostliny zastíní, teplota může být příliš vysoká.

A jak a čím hnojit? Nabídka speciálních hnojiv je opravdu velká. Každý pěstitel si může vybrat, a je třeba si uvědomit, že každá rostlina může mít rozdílné požadavky.

Autor: Josef Duben

Skrýt