myrha
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

My Tři králové jdeme k vám…

 

Vánoce jsou už za námi, tedy Štědrý den, ale doba vánoční ještě trvá. Patří do ní i svátek Tří králů, mudrců od východu, Kašpara, Melichara a Baltazara, kteří přišli do Betléma poklonit se Ježíškovi, budoucímu Spasiteli.

A copak mu to přinesli za dary? V Bibli se píše, že zlato, no, to dobře známe, ale pak ještě kadidlo a myrhu. A co to vlastně je? Nu, jsou to věci rostlinného původu. Kadidlem se rozumí zrnka vonné pryskyřice z keříku kadidlovníku, který roste v končinách Blízkého východu. Tato pryskyřice se odedávna sbírá a používala se k vykuřování chrámů pohanských, chrámu židovského v Jeruzalémě a posléze i chrámů křesťanských. Byla to vždy tak trochu vzácnost a je tomu tak dodnes. A myrha? To je také vonná pryskyřice, tentokrát z myrhovníku, který roste zejména v dnešní Etiopii, tj. zase z Blízkého východu. Používá se do kadidlové směsi a také při tvorbě voňavek.

A kdo přijde do katolického kostela v předvečer svátku Tří králů, tj. letos v neděli 5. 1., může získat pár zrnek kadidla a posvěcenou křídu, aby si mohl napsat doma nade dveře K + M + B 2020, a já si k tomu připíšu i židovský letopočet 5780 jako připomínku, že si ta léta počítají o moc déle, než my křesťané.

A na závěr si, jako ti Tři králové, zvaní též mágové či mudrcové, v mraku kadidlového kouře dovoluji také popřát hodně štěstí a zdraví do nového roku.

Autor: Josef Duben

Skrýt