Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Mulčovat nebo nemulčovat?

Opět několik slov o trávníku. Aby byl pěkný a plnil svou funkci, je třeba jej i v průběhu roku provzdušňovat, hrabat, také hnojit. Hnojení do jisté míry může nahradit či podpořit tzv. zelené hnojení. A co jiného je mulčování než hnojení.

Při koupi sekačky je proto nutné včas zjistit, zda to stroj umí. Ne každá sekačka je uzpůsobená k mulčování, i když by to leckdo, třeba já, považoval za téměř samozřejmé. Pokud si člověk není jist, je třeba se zeptat. Zejména u sekaček „v akci“.

Mulčování probíhá poté, co se speciální „špunt“ zasune do otvoru, na kterém jindy sedí sběrný koš. Posekaná tráva se pak pomocí toho „mulčovacího špuntu“ vrhá znovu na nůž a dvakrát posekaná se vmetává do trávníku. Takto mulčovat se však dá jen při sekání kratšího porostu. Delší, tj. přerostlá tráva sekačku zalepuje a stroj se dusí.

To znamená nesekat hned po ránu, když je tráva plná rosy a je křehká, jako se sekávalo kosou, ale později až oschne. A ocení to nejen sekačka, ale i sousedi. Málokdo má v oblibě „sekačkový budíček“.

Autor: Josef Duben

Skrýt