Teplé dny, mladé výhony, mladé listy, tak to je ráj pro mšice, nenápadné škůdce rostlin. Jsou různých druhů, zelené, tmavé, až do černa, bíle „chlupaté“, které při rozmáčknutí barví krvavě. Jsou schopné letu a navíc je na rostliny i vynášejí mravenci, aby pak s chutí olizovali jejich sladké výkaly. Jenže mšice rostlinám škodí. A jak poškozují mladé výhony rostlin!
Mšice je možné likvidovat mechanicky, ale kdo na to má trpělivost, a také žaludek, je mačkat? Je možné použít celou řadu prostředků, od různých doma nebo sousedy vyzkoušených receptů. (výluh kopřiv, tabáku, mýdlová voda apod.) Nevýhodou je, že takto vyrobené nálevy se těžko aplikují postřikovačem. Protože jen při postřiku se účinný prostředek dostane na spodní strany listů i do každého záhybu.
Mšice jsou nebezpečné i tím, že zprvu velmi často unikají pozornosti. Proto je třeba zejména na počátku vegetace sledovat stav rostlin, stonky, listy. Protože když se nové výhonky už začínají unaveně ohýbat, může být skoro pozdě. Při velkém napadení, to se stává například u mladých výhonů švestek, je asi nejúčinnější je ostříhat. A stříkat až to, co zbylo. Ale také pozor, když se začnou krabatit listy rybízů nebo jabloní.
Při normálním napadení hodně zvládnou zahradní ptáci, zejména sýkory, ale také larvy slunéček sedmitečných. Jenže při masívním napadení už je nutné rostlinám i ochráncům pomoci.
Autor: Josef Duben