zima voda
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Mrzne, ale zatím málo

Než nastoupí opravdová zima, je třeba vypustit vodu z nadzemních nádrží. Tedy ne vypustit jen tak naplano, ale využít k zalití. A pokud je vody více, není marné natočit ji do všelikých nádob a uložit někam, kde nemrze. Jak se pak hodí, když přijde suchá zima bez sněhu. Ale i jinak je dobrá k zalévání pokojových rostlin i rostlin venkovních uložených v chladu, například muškátů, aloe, oleandrů apod. Přezimující rostliny však potřebují zalít jen občas a málo. Pozor na přemokření.

A co teď s tou vodou na zahradě, co zalít nyní? Především stromy, keře, zejména ty stálezelené, jako buxusy, jalovce, bobkovišeň, které se někdy říká falešný vavřín. Ke každému keři přinejmenším jednu konev a ke stromu aspoň čtyři. V pozdním podzimu sice trochu pršelo, takže něco do sudů či nádrží napršelo, ale zase tak moc toho nebylo. Když se kopne do země, vlhká je jen horní vrstva.

Vyprázdněné sudy je potřeba vymést a obrátit dnem vzhůru. Plastové je lepší uložit někam dovnitř, zima jim nesvědčí, křehnou a moc pak nevydrží a praskají. No a vodu od okapových svodů je dobré svádět někam do zahrady, stačí připojit „husí krk“, bylo by škoda nechat ji odtékat rovnou do kanálu.

Autor: Josef Duben

Skrýt