pěstování muškátu
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Množení muškátů

 

Líbí se vám vaše či sousedovy muškáty? Chcete si je namnožit? Teď je ta správná chvíle. V srpnu mají nejvíce výhonů vhodných k řízkování. Výhodou vegetativního množení je, že nové rostliny budou totožné s matečnou. Podstatné ovšem je vybírat rostliny zcela zdravé, aby nedošlo k přenesení nějakých chorob.

Řízky by měly být dlouhé asi 7 cm, záleží na druhu muškátu a tím i na vzdálenosti kolínek s listy. Řízky se odříznou ostrým nožem rovným řezem těsně pod listem, který se odstraní i s palistem, aby řapíky listů nebyly v kontaktu se zeminou. Někdy se doporučuje nechat řízky zavadnout, ale je umění trefit ten správný čas, aby neuvadly úplně, proto je snad lepší vysazovat řízky ihned po odříznutí.

Substrát pro výsadbu řízků by měl být kvalitní, s příměsí písku, nebo se dají použít i rašelinové tablety. Nádoby je třeba umístit na světlé místo, ale bez přímého slunečního záření, s teplotou kolem 20 stupňů, a to i v noci. Proto pozor na kolísání denních a nočních teplot.

Zalévat je nutno pravidelně, ale mírně, při přelití hrozí zahnívání. Řízky zakoření během měsíce, někdy i po ještě delší době. Pokud nejsou zavadlé, je to známka, že se ujaly. Jakmile začnou růst a mají tak 5 až 6 listů, je dobré vrchol zaštípnout, budoucí rostliny se pak hezky rozvětví.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt