brhlík
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Mezinárodní den zvířat na zahradě

Nemám na mysli nějakou speciální oslavu na tento den zvířat, kterým je 4. říjen. Spíš vzpomínku a připomínku, abychom v blížícím se podzimu, zejména pak v zimě, nezapomínali na prospěšné pomocníky na zahradě, na ptáky. Už pomalu pro ně připravovat krmení, slunečnici, proso. Ale pozor na jeho uskladnění, aby se k němu nedostali škůdci, to znamená myši či různý hmyz.

Ano, i myši mají svátek, ale ty nechť se o něj postarají samy. Mají na to celou zahradu, doma u nás slavit opravdu nemusejí. Stačí, že se občas nenápadně pokoušejí přistěhovat mravenci.

Nicméně ohleduplnost ke zvířatům je na místě vždy. Zejména na zahradě, však to je také jedno z nemnoha míst, kde mají ideální podmínky. Je zde pestrá skladba rostlin a také pořád něco k snědku, to ve volné přírodě je situace trochu jiná.

Pro Mezinárodní den zvířat bylo zvoleno datum svátku svatého Františka z Assisi, o kterém se ví, že měl zvířata rád a někdy, když byl zklamán lidskou společností, vyhledával raději tu zvířecí. Já mu rozumím. Někdy si také říkám, že mi nejvíc rozumí naše kočka.

Autor: Josef Duben

Skrýt