talovín
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Meteorologická úvaha

Bez předpovědi počasí si už dnes téměř nikdo nedovede představit jakékoli plánování. Ať už se chystá ráno do práce nebo na výlet, na dovolenou, ale i do zahrady. Ano, do zahrady. Má to cenu vytahovat nářadí, vyjet s kolečkem, stavět žebříky, rozkládat lehátka? Tak jak bude?

Předpovědi pro celou naši zemi Českou, Moravskou či Slezskou, tedy ty globální, v rádiu či v televizi moc nepomohou. Na internetu se dá najít předpověď pro konkrétní místa, a ta se dokonce někdy i trefí, tedy někdy více, jindy méně. Ale v konkrétním místě není marné se zeptat místního sedláka či lesníka. Kouknou k nebi, k blízkému kopci, a řeknou mno… A někdy se trefí.

Anebo se porozhlédnout po zahradě a podívat se, zejména nyní na jaře, jak kvetou jedny z prvních rostlinek. Pravda, jde jen o předpověď na jeden den, nebo na půl dne, ale o to přece na zahradě jde!

Nejlepším rádcem jsou žluté talovíny, ty jsou nejen nápadné, ale i názorné. Když se po ránu květy krásně otevřou, rozhodně nebude celý den pršet, bude jasno nebo maximálně polojasno a vítr mírný. Samozřejmě je nutné na ně občas kontrolně mrknout, zda se už nezavírají, anebo zvednout zraky od země a sledovat mraky… A rozhodně neradím věštit podle talovínů rostoucích v hlubším stínu, ty se otevírají až k poledni. Ale ono i takové odpoledne má něco do sebe. Dny už nejsou tak krátké!

Autor: Josef Duben

Skrýt