Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Meliorace je dnes skoro sprosté slovo

Kdo pamatuje doby dřívější, dobře ví, že se meliorovalo všude, v rovině i v podhůří. Hlavně dostat vodu pryč a tak tzv. „zúrodnit“ všechno. Jenže čas brzo ukázal, jak to bylo krátkozraké. Oblasti, které bývaly zásobárnou vody a prameništi, vyschly. A tam, kde se dříve voda při velkých srážkách zadržovala, tak tam už se nezadrží a uteče.

Dnes se už konečně hovoří o nutnosti vodu v krajině udržet. To se týká krajiny obecně, ale pozor, pro majitele a tvůrce zahrad, pro ty to není nic nového! Zahradníci a majitelé zahrad a zahrádek vždy věděli, jak s vodou zacházet a hospodařit. A v poslední době ještě více. Zachycovat dešťové srážky je výhodné, vždyť je to voda zadarmo, a navíc je k zalévání mnohem vhodnější, neboť je krásně měkká. Vyplatí se instalovat nádrže na dešťovou vodu, kde jen to jde.

Pozor ale na komáry, ti mají teplou stojatou vodu rádi. Proto není marné do vody kápnout „něco“ na hubení jejich larev, či aspoň vložit kus měděného plechu. Nejlepší je ale nádrže zakrýt, používat ty s přímým vtokem z okapu a s výpustí.

Autor: Josef Duben

Skrýt