kočka a kopretiny
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Louku v trávníku?

No, celou louku asi ne, ale kousek, to by snad šlo, ne? Tam, kde se trávník využívá ke hrám a vůbec k rekreaci, se zdá, že je třeba jej stále jen sekat, a to na krátko. No, s horkým počasím se i to „na krátko“ začíná prodlužovat, aby se trávník hned nevypálil. Ale i na takovém trávníku se určitě dá najít aspoň jedno místo, které by bylo možné ponechat neposekané, aby zde trávy, popřípadě luční květinky ukázaly, co umí.

My už několik let sledujeme, kde se v trávníku probudily trsy kopretin, kde je další kolonie jestřábníků. Nejvíc práce dá neposekat trsy mateřídoušek, ty jsou nižší, nenápadnější a kvetou až trochu později. Ale stojí to za to. V zeleném stříhaném pažitu se kousky louky se zmíněnou květenou, kam se občas vetře i nějaká ta pomněnka, krásně vyjímají. A máme z toho radost nejen my, ale i hmyz, včely, brouci, motýli.

Jen ještě musím dodat, že jakmile tyto luční enklávy odkvetou, hned je posekám, nejdřív někdy i srpem, aby trávník nevylysal a také aby se starý odkvétající porost, který začne mít tendenci polehávat, nestal vítaným útočištěm pro slimáky.

Autor: Josef Duben

Skrýt