V poslední době se hodně hovořilo o problémech s vodou, a to i v Bruselu, a už už to vypadalo, že EU letos vyhlásí právě vodu za velké téma. Nestalo se tak. Zato u nás si v Asociaci soukromého zemědělství řekli, že po loňském „Roce půdy“ by bylo dobré i pro letošek zvolit aktuální téma. A již na počátku roku představili svůj program: „Voda, půda a sedláci“. V rámci tzv. Selských slavností, které se konají na vybraných hospodářstvích, budou pořádány odborné semináře s tématem voda, hospodaření s ní a její udržení v krajině.
Voda je opravdu velkým tématem, a někdy i velkým problémem. A to, i když je jí hodně, anebo málo. V zahradě se však spíš potýkáme s jejím nedostatkem. Na jaře to tak sice většinou nevypadá, přece jen pršívá častěji, ale co později? Proto je dobré včas popřemýšlet, jak se v zahradě s vodou hospodaří. A to bez ohledu na to, zda je nebo není vyhlášený rok vody. Základem je chytat vodu dešťovou. Je měkká a pro zavlažování zejména vhodná. Šikovné jsou nádrže uzavřené, kde se voda „nekazí“, nepadají do ní nečistoty a vydrží k použití. Lze využít i vodu studniční, ale tu je lepší nechat odstát. Studená, přímo ze studny, na rozehřáté rostliny opravdu nepatří. A i z těchto důvodů je lepší zalévat buď brzy ráno, nebo navečer. Ostatně při zalévání přes den se většina vody hned odpaří.
Je dobré naučit se s vodou hospodařit, dokud je jí jakž takž dost. A letos se zdá, že budeme muset hodně spořit! Po teplé zimě bez velkých srážek je spodní vody opravdu málo.
Autor: Josef Duben