Blíží se dovolené, a co potom s rostlinami doma, na parapetu, anebo na balkoně? Bojíte se, že uschnou? Pokud odjíždíte na týden až 10 dnů, tak se o pokojovky moc bát nemusíte. V době vaší nepřítomnosti je i teplota v bytě ustálená, a rostlinám ani větší teplo nevadí. Stačí je přesunout dále od okna, přivřít žaluzie, aby nebyly na přímém slunci, a podmisky řádně naplnit vodou.
Ani balkonové rostliny nesmějí zůstat na přímém slunci, zvláště letos, kdy hrozí velká vedra. Pak je lepší květníky či truhlíky sundat z parapetů, rostliny přestěhovat do nejstinnějších koutů a postavit do větších nádob s vodou, ovšem hladina nesmí být vyšší než 3-4 cm.
Pokud odjíždíte na delší dobu, raději požádejte příbuzné, kamarády či sousedy, aby rostliny občas trochu zalili. Zdůrazňujte však „jen trochu“. K většině problémů u pokojovek dochází spíše při přemokření. A rostliny v truhlících je třeba zalévat podle počasí, i u nich hrozí při velké horlivosti přemokření. No a přemokření, to znamená zahnití kořenů, a to je konec. Pokud pěstujete rostliny v hydroponii, tak máte vystaráno!
A co dělat, když nepěstujete hydroponicky, ani v samozavlažovacích truhlících, a nemáte, na koho se obrátit? Zkuste PET láhev s odříznutým dnem a perforovaným vrchním uzávěrem. Takto upravená láhev se naplní vodou a zapíchne se do zeminy, uzávěrem dolů. Docela se to osvědčilo.
A co když jste před dovolenou dostali řezané květiny? To se stává hlavně učitelkám. Tak ty rozhodně ve váze nenechávejte, radši je dejte sousedům. Po příjezdu by vás nečekalo nic pěkného, leda smrdutá hnijící voda ve vázách.
Autor: Zuzana Pavelková