Na invazi mravenců je třeba se připravovat už předem. V rámci prevence je dobré včas ošetřovat všechny rostliny proti mšicím, protože mravenci milují sladkou medovici produkovanou mšicemi a všude se za nimi táhnou, nebo si je dokonce sami přesunují na vhodná místa, tedy na ty nejkřehčí a nejslabší výhony. No a k domu či do domu lákají mravence především potraviny. Ty je třeba skladovat v dobře uzavřených obalech.
A když se i tak mravenci začnou objevovat, v domě i v jeho okolí pomůže Loxiran Mravenčí bufet. Jsou to dózy, do nichž se nalévá návnadový roztok s účinnou látkou spinosad. Mravenci jej dychtivě přijímají a odnášejí do mraveniště, kde jím krmí dělnice, larvy a královnu. Tím postupně dochází k vyhubení celého mraveniště. Dózy je vhodné umístit na stinné místo, aby roztok nevysychal, a zatížit je, aby se nepřevrhly. Náhradní náplně lze dokupovat i samostatně a průhledné víčko umožňuje sledovat množství roztoku. Roztok je třeba doplňovat, dokud jej mravenci přijímají.
Co když už si ale mravenci stihli utajeně vybudovat mraveniště v různých štěrbinách, v podezdívce, pod kameny, ve skulinách zdí, pod dlaždicemi na terasách nebo na cestách a vypadá to na mravenčí invazi? Pro takové situace se hodí postřik nebo posyp. Výborný je Loxiran Sprej proti mravencům, který je hubí okamžitě, nebo sypký Loxiran-S-, kterým je dobré posypat „mravenčí cestičky“. Sypký prostředek se dá rozpustit ve vodě a též použít jako roztok, ovšem k okamžitému použití, skladování se nedoporučuje. V obou Loxiranech je účinnou látkou pyrethrin, tedy látka přírodní, extrakt z kopretiny starčkolisté (Chrysanthemum cinerariaefolium).
Velmi se osvědčuje tyto přípravky proti mravencům kombinovat, jsou účinné, a přitom k přírodě šetrné.
A náš tip:
V období rojení už mravenci potravu nepřijímají, mají jiné zájmy. V takovou chvíli je nezbytné použít Loxiran Sprej nebo sypký Loxiran-S-.
Autor: Zuzana Pavelková