Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Letní řez se zpožděním

Jabloně se zásadněji prořezávají v předjaří a letním řezem v polovině léta se pak už jen doupravují. Letos se však kvůli velkým vedrům do korun jabloní nechtělo, vlastně to ani nešlo. Prořezávat v úpalu, to by nesvědčilo ani pracovníkovi, ani stromu.

Třešně a višně se prořezávají hned po odplození, to se letos stihnout dalo. Ostatně třešní ani moc nebylo, situace s višněmi byla lepší, kvetou později a to již včelkám nebyla taková zima. Tedy jak kde. Takhle to bylo u nás, západně od Prahy, a jinde prý zase naopak.

Ale zpátky k jabloním. Pokud se pěstitel stromům věnuje, popřípadě jsou stromy ještě mladé a koruna se stále tvoří, je letní řez opravdu vhodný. Především se odstraňují vytáhlé nové výhony, tzv. vlky, které by korunu zahušťovaly. Navíc se v neprostupné koruně až moc daří různým škůdcům z řad hmyzu, ale i houbovým nebo virovým chorobám. Takže prosvětlovat! Strom se pak navíc lépe „soustředí“ na transfer živin do tvořících se plodů.

Není tedy ještě pozdě, ale bude to letní řez na poslední chvíli. A kam s prořezanými větvemi? Poohlédněte se po okolí, zda někdo nechová ovce. Za čerstvě prořezané větve jabloní budou ovečky rády.

Autor: Josef Duben

Skrýt