Ne ne, nezapomněl jsem na další ovocné stromoví. I jabloně, hrušně i slivoně, tj. švestky či renklódy je dobré v létě prořezat. A jak na to?
Mám vyzkoušené, že u jabloní je nejlepší postupovat stejně jako u třešní, či višní, jen snad o něco šetrněji. Nové výhony odstranit, nechat jen ten nejlépe rostoucí, a ten zakrátit na tři nebo jen dvě očka. Do starého dřeva je však lepší se pouštět až při řezu na konci zimy, v předjaří. U hrušní, které mají řidší koruny než jabloně, stačí vyřezávat větve směřující do koruny, a žádoucí výhony krátit na šest až osm oček.
Při letním řezu ovocných stromů se také dají kontrolovat nasazené plody, a ty narušené, všelijak krpaté a sražené, je dobré hned odstranit. No a samozřejmě i prověřit, zda se někde neskrývají škůdci. Mladé výhony jabloní i švestek bývají napadeny mšicemi, takže je dobré mít při stříhání připravený kbelík s vodou, nebo s kopřivovým výluhem, a do něj napadené větévky naložit, než se mšice rozšíří po okolí.
A když je řeč o řezu, tak je pravý čas i na řez či střih tvarující, tedy okrasný. Právě teď se dají tvarovat keře forsythií, skalníků, buxusu a dalších okrasných keřů, ať už rostou soliterně, nebo tvoří živé ploty, jaké pámelníky, zimolezy, apod. Hlavní je nezapomínat, že nyní, v létě, se řežou keře, které kvetou na jaře. Ovšem nezapomínat i na porosty trvalek či dvouletek, též prostřihávat, a odstraňovat již zvadlé květy.
Zkrátka na zahradě není čas na nudu, že? A to je dobře, proto si ji přece člověk pořizuje!
Autor: Josef Duben