Hamamelis
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

KVETOU V ZIMĚ

 

Zimní zahrada nebývá příliš barevná, je bílá, pokud ji zasype sníh, ale jinak bývá spíše hnědá a zelená. Přesto je možné někde spatřit krásné barevné květy. Mezi v zimě kvetoucí keře patří vilín (Hamamelis) a jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum).

Jasmín (Jasminum nudiflorum) je rozložitější keř s až čtyřmetrovými výhony, které se právě v této době pyšní záplavou žlutých květů. Dobře prospívá na chráněném stanovišti, u zídky apod. Dá se pěkně vyvazovat, například u pergoly. Po odkvětu je vhodné ho seříznout.
A dobrý tip, snadno se množí hřížením.

Vilín (Hamamelis) se zase lépe vyjímá jako solitéra, potřebuje dobrou půdu, slabě kyselou a prvních letech po výsadbě je lepší ho před mrazem chránit obalem. Původně kvetl pouze žlutě, ale nyní už existují i kultivary bronzové a červené.
Od podzimu až do ledna kvete vilín virginský (Hamamelis virginiana), zatímco vilín měkký (Hamamelis mollis) začíná kvést právě teď.

Ale i ve sněhu se už dají zahlédnout první květy, někde nakvétají čemeřice (Helleborus), jinde už pěkně vystrkují prstíky i sněženky (Galanthus).

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt