krtince
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Krtci v zimě nespali

 

Slyším to ze všech stran, a nejen to, vidím i na vlastní zahradě, že se urodilo… hodně krtků. Sedlák to má na louce poměrně jednoduché, krtiny se technikou srovnají a v podstatě se nic neděje. Je-li louka hodně poničená, je možné pozemek agrotechnicky zpracovat a znovu osít. Ale co v zahradě?

Již byla v uplynulých týdnech řeč o krtinách, jako o půdě či zemině vhodné na prosýpání do kompostu. Je-li však těch krtin moc, je třeba počítat s tím, že se bude trávník propadat. Většinu zeminy je dobré odebrat a deponovat, zbytek rozhrabat a aplikovat nějaký krtka odpuzující prostředek. Nejlépe nějaký aromatický. Jenže najděte takovou vůni, či pach, nebo vůbec něco, co krtka spolehlivě vypudí. Zkoušeli jsme to naposledy s kuličkami s eukalyptovým odérem. Nu, částečný efekt to má, ale opravdu jen částečný, místo 15 krtin, přibývá denně tak 5.

Ovšem na místa, kde bylo krtin nejvíce, bude třeba zeminu dodat. Místy půjde nadzvednout propadlou část trávníku jako poklici a podsypat směsí zeminy a písku. Jinde bude třeba dorovnat touto směsí. Slabou vrstvou tráva proroste, jenže slabá vrstva větší propadliny neřeší. Tam bude třeba dosívat, ale to až… až se oteplí, a to hned tak nebude.

Ale třeba se nám do té doby podaří tohoto zajímavého podzemního tvora ze zahrady vypudit. A až se léto zeptá, cos dělal celou zimu, budu moct odpovědět: Vyháněl krtka. Jen aby se nezeptalo, zda se to povedlo.

Autor: Josef Duben

Skrýt