zima - přikrmování
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Krmte ptáčky!

 

Už je čas, náhle přichází zima a drobné ptactvo má stále méně možností nacházet potravu. A přitom pečovat o jejich blaho na zahradě se vážně vyplatí. My celou zimu svědomitě krmíme v několika krmítkách. Deset kilo slunečnice bývá na zimu málo. Máme na zahradě pět jabloní, a červivá jablíčka bych spočítal na prstech jedné ruky.

Takže ano, krmit. Nejjednodušší je kupovat, nebo si vypěstovat vlastní, slunečnicová semínka. Pěkné jsou také lojové koule, ale záleží na použitém tuku, už se nám stalo, že sýkorám vůbec nechutnaly. Člověk si je může vyrobit i sám, stačí koupit hovězí lůj v řeznictví, ale pracovat s ním v bytě, to není nic příjemného, moc to nevoní. Také lze na větve rozvěsit kusy loje, může to být lůj hovězí nebo skopový. Ale pozor, ne tam, kudy se chodí. Jak vysvitne sluníčko, může lůj odkapávat (na hlavu, na dlažbu, na pěšinku).

Také bývá oblíbenou zábavou, zejména dětí, přikrmovat i ptactvo, které na zahradu nepřijde, třeba divoké kachny. Bývají na kdejakém potoce, rybníce či řece. Kachnám lze hodit, jak doporučují ornitologové, měkké, ale nikoli čerstvé bílé pečivo, natrhané na malé kousky. Ovšem lepší jsou speciální granule pro vrubozobé. Vařené těstoviny, ty bych nedoporučil z vlastní zkušenosti, znečišťují okolí vody a krmí se jimi potkani. A kachnám na našem potoku těstoviny nejedou.

Autor: Josef Duben

Skrýt