zelený plot habr
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Krásně zelený živý plot

Živé ploty jsou snad stále oblíbenější. Chrání zahradu před zvědavými pohledy i před prachem, a navíc jsou mnohem pohlednější, než fádní zdi nebo drátěnky potažené plachtou.
Mnoho lidí se nechá odradit představou, že s živým plotem je moc práce. Ale dnes, když je na trhu tolik křovinořezů, malých i větších, a především těch šikovných „aku“, se není čeho bát.

Kdo nestojí o plot z jehličnanů, může sáhnout po pámelníku či skalníku. Ale pro tvarovaný živý plot je ideální dřevinou habr. Roste rychle, je mrazuvzdorný a snáší dobře řez. Velmi dobře se tvaruje, takže při pravidelném řezu je i pěkně hustý. Ale pozor, při nepravidelném řezání může odspodu vyholovat. Naštěstí má výbornou regenerační schopnost, takže se to dá napravit.

Na podzim se listy habrů zbarvují, žloutnou, hnědnou, ale zcela neopadávají. Takže habr je sice dřevina opadavá, ale spíš by se dalo říct „štafetová“, protože zhnědlé listy zůstávají na větvích až do jara, dokud je nevystřídají nové, zelené. A ta zeleň habříků je opravdu moc krásná.

A kdo už plot z habříků má, tak ten už jistě s křovinořezem vyrazil či vyráží… Je nejvyšší čas!

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt