krtince
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Kr a kr a kr…

 

Při pohledu z okna si nyní možná leckdo položí otázku: „Co se dá v lednu dělat na zahradě?“ A často si odpoví, že vlastně nic moc, že je na nějakou činnost ještě spousta času! Nakonec i je, ale něco se už přece jen dělat dá.

Odpovím kr, kr, kr…První kr znamená krmítka. Ano, svědomitý majitel zahrady již dávno ptáčky krmí, ale je třeba krmítka kontrolovat. Letos jsme opět zhotovili krmítka z petlahví, stejně jako loni. Při kontrole ale zjišťuji, že jsou příliš hluboká, ptáci vyzobají jen horní vrstvu a dolů se moc nedostanou. Takže vystřihnu otvor hlubší, aby byla vrstva slunečnice sotva čtyřcentimetrová. Dosypávat je ale třeba častěji.

Druhé kr, to jsou krtiny. Místy jich je opravdu hodně, zejména když teploty dosud moc neklesaly. Je dobré je odstranit, zemina se hodí do kompostu, ale pak to chce najít krtčí díru a pokusit se tohoto hmyzožravce ze zahrady vypudit. My používáme vyčesanou kočičí srst, kočičí trus, slupky z citrusů. Trávit ho nelze, krtek je chráněný. Ostatně ani hryzce, který ryje v trávníku, nedoporučuji trávit. Jednak je to obtížné, většinou málo platné, a navíc nebezpečné pro ostatní zvířata, jak domácí, tak divoká.

Kvůli třetímu kr se už nemusí z domu ven. Jde o rostliny uložené někde v chladu a trochu temnu. Ale to temno nelze brát doslova, jinak totiž květiny táhnou ke světlu a musely by se krátit. Takže raději včas zkontrolovat a trošinku i zalít.

Autor: Josef Duben

Skrýt