Kompost
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Kompost uzrál? Kompost uzrál…

Jedna z posledních zásadních činností na zahradě je rozvoz kompostu. Ale bude ho dost? Pohled dvířky ve spodní části kompostéru je optimistický, ale dokládá jen stav v jeho dolní třetině. Pak to chce podívat shora, nebo udělat sondu. A pak už se není na co vymlouvat.

Takže rozebrat kompostér, dát na stranu horní vrstvu a pak už rozvážet na potřebná místa uzrálý kompost. A je uzrálý? To se snadno pozná, v uzrálé hmotě nejsou kousky nerozloženého materiálu, nelze vlastně rozpoznat, z čeho vznikl. Ano, je to vždy překvapení, že z těch zahradních odpadů, posekané trávy, rozdrcených listů, okrájené zeleniny, kávové sedliny apod. se „sama vytvoří“ krásná zemina.

Horní vrstva se pak použije jako základ, vrátí se na dno znovu sestaveného kompostéru, bude to skvělý počinek pro kompost na příští rok. Ostatně zanedlouho na ni přijdou třeba posekané opadané listy z ovocných stromů a další zahradní či domácí odpad.

A kam se ten kompost vozí? K obnaženým kořenům rybízů, angreštů či mladých stromků, do trsů starších vyčerpaných trvalek, a také se dá použít tam, kde se bude obnovovat trávník umořený letošními vedry.

Autor: Josef Duben

Skrýt