klíčivost semen
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Klíčivost semen

Právě teď, kdy zahrada ještě spí a odpočívá a mnoho práce není, je čas si promyslet, co v příštích měsících vysít, vysadit a doplnit, popřípadě si naplánovat změny na zahradě. K výsevu jsou třeba semena, tedy osivo, k sázení zase sazenice.

Je šikovné si připravit plán výsevů. Semena je třeba koupit, ale co když nějaká zbyla z loňska? I ta se dají použít, jen je třeba zkontrolovat klíčivost. Stačí rozložit tak 20 až 50 semínek na navlhčený savý papír a počkat pár dnů. Pokud nevyklíčí ani polovina, chce to koupit osivo nové.

Sazenice se dají koupit, až přijde čas na výsadbu ven, anebo si je vypěstovat ze semen doma. To pak znamená začít včas, spočítat, kolik sazenic bude potřeba a kam by se sadbovače či nějaké kelímky na ty dva až tři měsíce daly umístit. Pokud se k výsevu využívají různé kelímky a misky, ne kupované sadbovače, je nutné dna proděravět. Většina semen potřebuje pro vyklíčení stálou teplotu kolem 20 °C a dostatek světla, jinak bývají mladé rostliny bledé a slabé, jak se natahují ke světlu. Ale nesnesou ani ostré jarní slunce, to by je mohlo spálit.

Pro předpěstování sazenic se nejlépe hodí speciální jemný substrát, ve kterém semena lépe zakoření. A výsev by neměl být moc nahusto, rostlinky se pak obtížně rozsazují. Takže platí pravidlo – šetřit! Jak semeny, tak vodou. A trpělivě čekat!

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt