Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Kéž by napršelo…

Leckde pršelo moc, jinde zase vůbec. Kde moc lilo, tam měli jiné starosti, a voda odtekla. Většinou je ale sucho jako v jiných letech na konci července.

Kdo se letos spoléhal, že si nachytá jarní dešťovou vodu, může mít problém. Očekávané jarní deště nepřišly. Jenže bující vegetace má velkou spotřebu vody.

Nejlepší je na zálivku voda dešťová. Jenže není! Pak musí vystačit povrchová, tedy z potoků či nádrží. Ale pozor, jakmile je pár týdnů opravdu sucho, mohou obce vydávat zákaz zalévání, a týká se to i vody ze studní. Nemluvě o tom, že studená voda pro zálivku není vhodná, je třeba nechat ji odestát, aby se trochu zahřála. Kdo nainstaloval více nádrží, v naději, že se po vydatných deštích naplní, může do nich přečerpat vodu studniční.

Jenže hospodařit s vodou, to neznamená pouze umět vodu lapat, ale i ji účinně používat, tedy zalévat cíleně, ne marnotratně kropicí konví, ale tenkým pramínkem přímo k rostlinám, ke kořenům, aby se stačila vsáknout. A navíc se tolik nezalévají plevele.

Nejúspornější je asi kapková závlaha, ale to jsou už systémy spíše pro zahrady větší nebo produkční. Ale takovýto způsob by mohl zvolit ten, kdo nemá možnost být na zahradě každý den.

Autor: Josef Duben

Skrýt