živý plot
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Keře a živé ploty

 

Keře do zahrady jednoznačně patří. Potěší bohatou zelení hned od jara, pak květy, a na podzim barevnými plody a listy. Neslouží však jen k okrase, mohou být i užitkové. Některé nesou plody, které potěší ptactvo, jako například hloh, trnka, dřín, dužnoplodé růže či pámelník, na jiných si pochutná i člověk – aronie, rakytník, muchovník, kustovnice, popínavý zimolez kamčatský a kiwi kolomikta.

Ale vhodně vybrané keře mohou vytvořit i velmi pěkné živé ploty. Při rozhodování, zda živý plot ano či ne, je třeba udělat několik zásadních rozhodnutí. Zda bude plot volně rostoucí nebo stříhaný, zda stálezelený nebo opadavý.
Na volně rostoucí je třeba hodně místa, hodí se jen do opravdu velikých zahrad. Většinou se používá živý plot stříhaný.

Stálezelené ploty jsou hlavně z jehličnanů, nejvíce se používá zerav západní (Thuja occidentalis). Moc pěkná je odrůda ‚Smaragd´, která má opravdu smaragdovou barvu. Při dobré péči mohou mít přírůstky až 40 cm za rok. Vysazují se tak 50 až 60 cm od sebe, aby se budoucí plot dobře zapojil.

Listnatých neopadavých moc není, leda tak buxus či bobkovišeň (Prunus laurocerasus), která je však jedovatá, takže s ní opatrně. Doporučuje se též ptačí zob (Ligustrum ovalifolium), který za teplejších zim neopadává, ale není na to spoleh.

Z listnatých opadavých se nejčastěji používá rychle rostoucí habr obecný (Carpinus betulus), který snáší řez a dobře se tvaruje. Vysazují se tak 4 sazenice na metr.
Na živý plot opravdu neprostupný se dají použít i různé dřišťály (Berberis), ty jsou opadavé i neopadavé. Přes ně skoro ani myš neproklouzne, ale jsou opravdu strašně pichlavé.

Hlavně je třeba si uvědomit, že se živým stříhaným plotem je dost práce. A nežít v mylných představách, že stačí vysadit a hotovo. Není!

Keře ve stříhaném živém plotu potřebují správný a pravidelný řez. Pokud se zanedbává, nebo dělá špatně, začnou keře odspodu vyholovat, thuje rezavět a nevypadá to hezky. A také zalévat. V těchto suchých letech si ani keře nedokážou pořádně najít vodu, zejména brzy po výsadbě, když ještě mají malý kořenový systém.

A pokud je rozhodnuto, tak ještě nezapomenout, že:

  • pokud se vysazuje k plotu, tak je nutno sázet alespoň 50 cm od něj, lepší je i víc, protože keře rostou i do šířky a pak se těžko stříhají, a pokud se z té strany nestříhají, mohou i vyvrátit plot.
  • sazenice kontejnerované jsou sice dražší, ale většinou se mnohem lépe ujmou a dají se sázet celoročně, tedy pokud nemrzne.
  • sazenice prostokořené jsou levné, ale většinou se neujmou všechny, takže se musí znovu na prázdná místa vysadit nové rostliny a pak trvá déle, než se celý plot zapojí a doroste. Vysazovat se dají jen na jaře a na podzim. Takže na ty by teď byl pravý čas.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt