kompost
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Když zeminy v zahradě ubývá…

Bohužel je třeba počítat s tím, že půdy ubývá. Nejen v krajině, i v zahradě. Rostliny sice díky fotosyntéze a živinám v půdě vytvářejí hodně organické hmoty, jenže tu zase odebíráme v podobě ovoce či zeleniny, no a také se seká trávník. A pod ním provádějí své rejdy krtci či hryzci, i proto se pak trávník propadá a klesají i záhony. Kde ale pořád brát zeminu, která je pro zahradu vhodná? To znamená, že to nesmí být hlušina, ale zemina plná humusu. Dá se koupit, ale také se dá vytvářet.

Nejlepším zdrojem je kompost, může být jen takový prostý, někde v koutě, jen trochu ohrazený, aby se nerozvalil. Jenže takový často vysychá, a rozkladné procesy zde uložených organických zbytků probíhají pomalu, i když i zde se dá použít urychlovač kompostu. Šikovnější bývá kompostér. Máme dobrou zkušenost s termokompostérem, v něm se totiž použitelný kompost vytvoří nejrychleji. Již za rok. Právě nyní rozebíráme dva, abychom zeminu doplnili všude tam, kde je to nejvíc třeba, ke stromkům, do záhonů k rajčatům, ale také na propadlá místa trávníku. Tedy tam, kde řádil krtek a kam budeme dosévat trávu.

Kompostér a jeho okolí je dobré pravidelně sledovat, podívat se i pod víko, právě zde totiž mohou nacházet úkryt a potravu slimáci. Takže při sypání modrých granulek proti nim nezapomínat ani na okolí kompostérů.

Autor: Josef Duben

Skrýt