podzimní listí
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Když listí, tak rozdrcené

Kde je ta podzimní krása zlatých a červených listů! To krásně zbarvené podzimní listoví už je na zemi, hnědne a stává se přítěží. Ale kdepak! Je to výborná surovina pro hnojení, tedy asi ne přímo, ale pro přípravu kompostu. Nejlepší je spadané listy přejet sekačkou, snáze se v kompostu rozloží, když jsou narušena pletiva. A když se při sběru listí i naposledy poseká trávník, na škodu to není.

Ne všechny listy se do kompostu hodí. Například tuhé a pichlavé listy cesmíny nebo mahonie doporučit moc nelze. Listy ořešáku sice kompostovat lze, ale jelikož se rozkládají hodně pomalu a mají specifické vlastnosti, musejí být ve směsi s jiným materiálem a jen trochu, tak maximálně třetinu objemu.

Nejvhodnější listy jsou z ovocných stromů, jabloní, třešní, ale třeba i lísky nebo okrasných keřů, jako například Forsythie apod. Pokud jsou ovocné stromy napadené, například jabloně strupovitostí apod., v dobře vedeném kompostu se původci zlikvidují. Je možné doporučit urychlovač zrání kompostu. Vrstvy prosýpat zeminou, je možné vsypat též koňský hnůj, a to jak čerstvé kobližky či hnůj zaležený. Je-li na zahradě půda kyselá, pozná se podle množících se mechů v trávníku, je možné i trochu prosypat vrstvy hašeným vápnem.

Autor: Josef Duben

Skrýt