V každé zahradě by měl být kompost. Už jenom proto, že na zahradě vzniká hodně organického odpadu, a byla by škoda ho nezužitkovat. A k tomu připočtěme odpad z domácnosti, různé slupky ze zeleniny a třeba i kávovou sedlinu. Ale všechen tento materiál je nutné ředit a dbát na to, aby byl obsah kompostu trochu provzdušněný, aby docházelo k žádoucímu rozkladu, a nikoli hnití.
Proto je třeba vrstvy organického odpadu, posekaného listí a trávy prosypávat zeminou, popřípadě pískem. A vrstva posekané trávy nesmí být vysoká, jinak se zapaří a kompost se nežádoucím způsobem přehřívá. Samozřejmě lze jen doporučit urychlovač kompostu, zejména když se používá termokompostér.
Jenže kde vzít tolik zeminy? Někdy postačí se porozhlédnout po krtinách, anebo po nějaké zemině splavené po velkých deštích do vodotečí, to se pak v zákrutech najdou nánosy, nebo shrábnout ze silnice půdu splavenou ze špatně obhospodařovaných polí. Lze použít i štěpku z právě nyní prořezaných větví, ale pozor, z drtiče je lepší než ze štěpkovače, je totiž jemnější, rozkládá se rychleji a uložený materiál žádoucím způsobem provzdušní. I v tomto případě prospěje urychlovač kompostu.
V otevřených kompostech se rádi ukrývají slimáci, ale s nimi si poradí modré granulky.
Autor: Josef Duben