Jakmile se teploty začnou pohybovat kolem nuly, či spíše pod ní, je načase začít přikrmovat ptactvo zahrad a sadů. V zahradách, v alejích či v městských sadech si může ptactvo nebeské leccos najít, ale přece jen je už „nabídka“ omezenější.
A to, že se ptáci přikrmují, má několik efektů. Za prvé je člověk může pozorovat, ba dokonce se může i zapojit do akce, kterou pořádá Česká společnost ornitologická, tedy do počítání ptáků na krmítkách (www.ptacihodinka.birdlife.cz). Za druhé zažije jisté zadostiučinění, že udělal něco dobrého pro své bližní a za třetí se člověku ptáci odvděčí, na jaře zpěvem a v dalších měsících i sběrem různých larev a housenek škodících v zahradě.
A čím krmit? Lze koupit speciální směsi, nebo jen „obyčejnou“ slunečnici. Pro vodní ptáky, třeba kachny a labutě na řekách ve městech, je nejlepší pořídit speciální krmné směsi. A kde krmit? Zpěvné ptáky v krmítkách, pokud možno krytých, aby do nich nepršelo a nesněžilo, a jsou umístěná tak, aby do nich nedostali predátoři, a nepříliš velkých, aby je za své krmítko nezačala považovat hejna holubů.
Pozorovat v zimě sýkory, hýla, červenku, strakapouda či brkoslava, to dokáže dodat romantický nátěr i zimě mokré, hnědé, deštivé… A co teprve když napadne sníh!
Autor: Josef Duben