hrách
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Kdy vysévat hrách?

Nejlepším termínem pro výsev hrachu je přelom března a dubna. Semeno je dobré před vysetím namočit a nechat nabobtnat. Vhodný je hlubší výsev, tak asi 4 až 5 cm, hrách tak mnohem lépe vzejde, a navíc ho ptáci nevyzobou. Po příliš mělkém výsevu, a zvláště tam, kde jsou holubi, nevzejde nic, a není to tím, že by semena měla špatnou klíčivost. Jinak se první klíčky objeví zhruba po 14 dnech.

Vegetační doba hrachu je zhruba dva a půl měsíce. S prvním výsevem se dá začít ve druhé půlce března a pak výsev každé dva týdny opakovat. Tím se zajistí delší postupná sklizeň. Hrášek se dá na zahradě sít až do půlky července.

Nezapomeňte na oporu!

Pokud nebudete pěstovat zakrslou odrůdu, tak je k hrachu potřeba opora. Bez opory může polehlý porost zahnívat a úroda je nižší. Hrách se pne za pomoci úponků, takže konstrukce musí být hustá. Nejlépe zapíchnout do země tyčky a mezi nimi vést provázek, a to po vrstvách, vzdálených asi 25 cm od sebe. Opora musí být dostatečně vysoká, zjistěte si, jak je daná odrůda hrachu vzrůstná, a hlavně pevně ukotvená, aby unesla tolik zelené hmoty a zároveň vydržela i za nepříznivého počasí, hlavně při poryvech větru.

Na zahrádkách bývá nejvíce oceňován, především dětmi, sladký a křehký hrách cukrový, u něhož se dají konzumovat celé lusky.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt