Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Kdo že se to obrací za sluncem?

Každému vytane na mysli slunečnice. Nu dobrá, slunečnice opravdu obrátí květ k východu či jihovýchodu, jenže jen jednou, zamlada, a pak už tak setrvá. Letos jsem ale vypozoroval, že rostlina, která se se opravdu pravidelně obrací, je kopretina.

Každé jaro a počátkem léta necháváme v trávníku vykvést trsy kopretin. Je to nádhera, nařezané vydrží ve váze a v jejich trsech si také ráda hoví naše kočka. Ale až letos jsem si všiml jevu, který mi v uplynulých letech unikal. Brzy ráno jsem se díval na volně rostoucí trs kopretin a rozkvétající úbory byly otočené k východu. A tu mě napadlo, že se musím večer podívat, kam budou koukat, jestlipak se přes den neotočí. A hle, v pozdním odpoledni se opravdu otočily. K západu. A tohle dělaly několik dní po sobě, než se květy plně otevřely. Pak už to skončilo. Prostě dospělí jedinci nebývají tak hraví, a jak vidno, platí to i pro kopretiny. Jako důkaz jsem kopretiny vyfotil.

A tak si říkám, že na zahradě je pořád co objevovat. A také obdivovat. Ovšem pozor, jak jsou rozkvetlé až odkvétající kopretiny v trávníku moc dlouho, jejich přízemní listy ho agresivně ničí. A navíc i květy ztrácejí půvab, stonky těsně pod květy se začnou obalovat černými mšicemi… Pak je načase s kopretinami skoncovat. Tak zase za rok.

Autor: Josef Duben

Skrýt